0
Nákupní košík je prázdný

Primer se používá před nanesením laku na nehty, před použitím UV gelu nebo nalepením nehtového tipu. Mnoho nehtových primerů je na bázi kyseliny, proto je potřeba s ním zacházet opatrně, aby se zabránilo podráždění a poleptání. Novější primery však již obsahují větší množství rozpouštědel a jsou bez kyseliny, čímž se snižuje riziko.


Cíl primeru
Primer má dvě hlavní funkce. První z nich je vytvoření nepatrné drsnosti na nehtové ploténce, která pak dává možnost lepšímu přilnutí laku nebo umělého nehtu. Druhá funkce je vytvoření chemické vazby mezi přírodním nehtem a lakem, nehtovým tipem nebo akrylem. Primer působí tak jako základní penetrace nehtu, která pak zlepšuje životnost následné vrstvy. Nedochází k brzkému odlupování nehtového tipu, akrylu nebo laku na nehty.

Jak to funguje
Ve většině případů nehtový primer obsahuje kyseliny nebo jiné prostředky, které odstraní oleje a bakterie. Také má dehydratační účinek, který je žádoucí, protože laky a gely nedrží dobře na vlhkém povrchu.  Funkce primeru se dá porovnat s oboustrannou lepicí páskou.

Aplikace
Obvykle se udělá několik základních kroků k přípravě nehtu pro nanesení primeru. Očištění nehtu a ořezání kůžičky. Některé manikérky ještě raději zdrsní povrch nehtu pilníkem na nehty pro odstranění přírodních olejů, ačkoli jiní varují před tímto krokem, že může dojít k podráždění nehtu a poškození nehtového lůžka.  Dalším krokem je opatrnost a zabránění styku pokožky s primerem.  Po těchto opatřeních můžete začít nanášet primer na nehty. Primer nanášejte tak aby pokryl celý nehet.

Obvykle se nanáší jedna vrstva primeru, více není nutné. Dvě vrstvy jsou vyhrazeny pouze pro nehty, u kterých je častý problém brzkého odlupování nehtového tipu. Více vrstev by se nemělo nanášet, aby nedošlo k poškození nehtového lůžka, neboť primer prosakuje nehtem do hloubky. Může tak dojít podráždění nebo dokonce oddělení nehtu od lůžka.

Během aplikace je důležité, aby primer dokonale zaschnul před dalším pokračováním. Pokud nezaschne dostatečně, může docházet k degradaci další vrstvy nanesené na primer. V závislosti na použitém primeru může být křídově bílý nebo lesklý v suchém stavu.

Druhy primeru
Existují tři hlavní typy primerů. S kyselinou, nekyselé a bez kyseliny. První druh, který se nejčastěji používá již mnoho let, je poměrně standardní, obvykle obsahuje 30 – 100% metakralátu (MA). Přes jeho popularitu a dlouhou historii ho mnozí lidé nemají rádi, protože je vysoce agresivní, čímž zvyšuje riziko popálení, má tendenci ke žloutnutí gelů a akrylů, zejména pokud není dobře vyschnutý.

Nekyselé primery také obsahují kyseliny, ale jsou bez methakrylové kyseliny. Obsahují kolem 70% rozpouštědel a pouze 10 – 30% adhezních činidel. Většinou se používá u více citlivých nehtů, ale závisí to na použití typu kyseliny a její procento.

Poslední typ primeru je bez kyseliny. Tento primer nemění barvu následné vrstvy a nedochází k popálení. V některých případech je tento primer lepší než nekyselý primer a obvykle se považují za stejně dobré jako provedení s MA.

Závěrem
Z vědeckého hlediska je rozdíl mezi primery v chemických vazbách, které vytvářejí. Primer s kyselinou vytváří vodíkovou vazbu s přírodním nehtem a kovalentní vazbu s následnou vrstvou. Primer bez kyseliny vytváří pouze kovalentní vazby, které jsou silnější, jelikož dochází ke sdílení elektronů mezi atomy. U vodíkové vazby se vytváří pouze elektrostatické síly.

Primer a příslušenství zakoupíte zde v rubrice Pomocné tekutiny.