0
Nákupní košík je prázdný

Zarostlý nehet je způsoben tlakem nehtů na kůži na boku nehtu. Delší doba tlaku může způsobit podráždění kůže, otoky, infekce a bolesti. Zarostlé nehty jsou vidět hlavně u velkých prstů v průmyslově vyspělých zemích. Lidé v kulturách, kde lidé málokdy nosí boty.

Příčiny zarostlých nehtů na nohou

Existuje několik faktorů, které mohou vést k zarostlému nehtu. První z nich je abnormalita měkkých tkání na straně nehtu. Také některé vzácné choroby, ale nejčastější příčina jsou pevné boty. Nevhodně zvolené boty způsobují tlak na měkké tkáně a ty tlačí proti okraji nehtu. Dalším společným faktorem, který může vést k zarůstání nehtů na nohou je nehtová abnormalita.

Nesprávné stříhání nehtů na nohou, krátké a zakřivené nehty můžou způsobit, že se hrany za určitých podmínek otočí dovnitř. Vznik je možný také např. plicní nemocí, pokročilým věkem a špatným krevním oběhem v končetinách od zablokovaných krevních cév. Dalšími méně častými faktory, které mohou vést k zarůstání nehtů jsou kostní ostruhy pod nehty, trauma nehtu, infekce a léky.

Vzhled zarostlých nehtů

Existují tři fáze zarostlých nehtů na nohou. V první fázi na kůži na obou stranách jsou červené místa bolestivé na dotek. To je způsobeno zánětem nebo podrážděním, ještě nevznikla infekce. Ve druhé fázi je na kůži boule přes okraj nehtu. Z postižené oblasti může prosakovat čirá tekutina nebo hnis. Ve třetí fázi je kůže infikována. Na kůži se tvoří granulační tkáně. Je nashromážděna extra červená tkáň, která snadno krvácí a migruje přes okraj nehtu.

Diagnóza zarostlých nehtů

Zarostlé nehty na nohou jsou diagnostikovány klinicky podle jejich vzhledu. Je-li hnis přítomen, je možno určit přítomné bakterie, ale není to vždy nutné. Infekce, která zasahuje do kostní nebo kloubní plochy je nutné vyloučit pomocí rentgenu, ale infekce v takovém rozsahu je vzácná.

Léčba zarostlých nehtů

Zarostlé nehty jsou léčeny na základě fáze jejich vrůstu. Nehty na prstech v první fázi lze léčit teplou koupelí, volnou obuví. Symptomy se zlepší po pár dnech, ale je lepší v léčbě pokračovat 2 - 3 týdny. Nehty ve druhé fázi se mohou léčit teplou koupelí a ústními antibiotiky.  Uzavřené boty a punčochy by neměly být nošeny po dobu nejméně jednoho týdne. Pokud je nehet obzvláště bolestivý, může být nutné část nehtu odstranit. To se provádí v ordinaci pomocí lokální anestezie. Nehty ve třetí fázi je často nutno částečně nebo úplně odstranit. Pro chronické případy zarůstajících nehtů může být nehtové lůžko odstraněno.

Zarostlý nehet na nohou u diabetiků

Lidé s diabetesem musí věnovat velkou pozornost nohám. U diabetiků se může rozvíjet periferní neuropatie a volný pocit v nohou. Jsou také náchylní ke vzniku neobvyklé infekce z důvodu změn v jejich imunitním systému. Proto by lidé s diabetesem měly oznámit jakékoli zarudnutí kolem nohou svému lékaři i když ještě nemají bolesti.